Şıngıl izolasyonu çatı kaplama malzemeleri içerisinde şıngıl çatı kaplama malzemesi çok kaliteli ve görünüş olarak çok güzel görünüm sağlayan bir çatı kaplama malzemesidir. Her tip çatı ya uygulanamayan bu malzeme fazla eğim olmayan bölgelere kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanım alanları ya da genelde uygulama yaptığımız bölgeler. Şıngıl çatı yapımı nasıl yapılır? Şıngıl çatı kaplama malzemesi uygulamasında nelere dikkat etmek gerekir? Şıngıl (Shingle)çatı yapımı hakkında biraz bilgi verelim. Şıngıl çatı(Shingle Çatı) izolasyonu yapılırken ilk önce çatının eğimine dikkat edilmesi gerekir.

Var olan bir çatıyı şıngıl çatı yapmak yapmak imkânsızdır, Ya hazır çatıyı yıkıp yeniden şıngıl çatı olarak yapacaksınız ya da elinizdeki çatıyla kalacaksınız. Mevcut bir çatı var ise yapılabilecek bir şey yok demektir.

Ya mevcut çatıyı yıkacaksınız ya da shingle çatıya göre yeniden yapacaksınız ya da mevcut çatı üzerine eğimi az ise başka bir malzeme kullanacaksınız, villa tipi çatılarda shingle uygulaması yapılır. Genelde çatılar dik ve su akışına uygundur. Şıngıl çatıya dönüştürülen bir çatıda önce mevcut çatı kaplama malzemesi sökülür, sonrasında dere ve su giderleri yapılır. Döşeme tahtasını kontrol ederek eksik olanlara ilave yapılır. Sonrasında ilk katman olarak keçeli siyah membran döşeme tahtası üzerine döşenir. Pürmüz yardımı ile ısı tutularak yapılır. Bu yapıştırılma, sonrasında çatı dip kısmından başlanarak, ilk sırasına ip çekip shinglenin düz olması için bu gereklidir ki ip hizasından çakılarak üst üste bindirilerek dizilip aynı zamanda çakılır. Şıngıl çatıda kenar kısımlar özellikle eğimli dereleri yaparken çok dikkat etmek gerekmektedir. Daha önce yapılmış olan uygulamalarda karşımıza sıkça çıkan su sızıntıları bu bölgelerden meydana gelmekte ve firma olarak sorunun tespitini yaparak doğru uygulama yapılıp su sızıntılarını ve akarları önleyebilirsiniz.