Perde izolasyonu yağmur, kar, yeraltı suyu ve inşaat zamanı inşaatlarda kullanılan suyun sızması veya dış sulu erozyona maruz kalması gibi nedenlerle binalara temas eden su ve nem; başta kolonlarda olmak üzere tüm yapı bağlantılarına ve duvarlarına zarar verirken, bir yandan da binada kötü görüntülere ve yaşanılan alanların sağlıksız ve çekilmez hale gelmesine neden olmaktadır.

Bütün bu nedenleri göz anına alacak olursak inşaat başlangıcında buna temelleri perde izolasyon sistemiyle donatılması gerekmektedir. Daha sonra meydana çıkabilecek aksaklıklara meydan vermemek için yapılması gereken çalışmaların baştan yapılması ve sağlıklı bir su yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Perde izolasyonu ile yalıtımı yapılmamış yüzeylerden betonarmenin bünyesine girecek olan su, çelik elementlerde korozyona neden olup, sonrasında yapının ve kolonların çürümesi neticesinde ömrünü kısaltacak sonuçlar doğurur. Bu nedenle su yalıtımı uzman ekiplerce yapılmalı ve kullanılan perde izolasyon malzemeleri standartların üstünde olması gerekmektedir. Bina içi alanlarında oluşacak rutubet ya da nem, aynı zamanda yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiler. Bitüm kauçuk esaslı ürünler ile dışarıdan bohçalama yöntemiyle yapılacak bir su yalıtım uygulaması tüm bu olumsuzlukların önlenmesini sağlayacaktır. Su yalıtımı ya da izolasyonu yapılmayan binalarda betonarme kolonlara ve duvarlara temas eden su, betonun taşıyıcı özelliğini kaybetmesine ve çürüterek incelmesine neden olmaktadır. Ayrıca yapı elemanları bünyesine giren suyun soğuk havalarda donması da çatlaklara ve beton bütünlüğünün bozulmasına yol açmaktadır. Sonuçta, zaman içerisinde taşıyıcı sistemin dayanımı düşmekte ve yapı güvenliğini tehdit etmektedir.