Uygulama yüzeyi yönündeki meydana gelen su basıncına pozitif su basıncı, ters yönden gelen su basıncına da negatif su basıncı denir. Su yalıtımı sorun olursa bu sorun binanın içinden çözülür ve bu olaya negatif basınca karşı su yalıtımı denir. Negatif Yönden basınca karşı su yalıtımı kullanım alanları kat duvarlarının içten yalıtımı, temeller, tüneller, istinat duvarları, asansör boşluklarında, havuzların dış duvarları gibi bölgelerdir

Negatif yönden sürme izolasyon veya yalıtım tekniğinde, betonarme perde duvarlarda kristalize malzemelerle, içeriden (negatiften) yani suyun geldiği yönün ters yönünden izolasyon yapılır.

Negatif yönden sürme izolasyon uygulamasında hedef, hem dışarıdan içeriye nüfuz eden suyu kesmek, içeride kuru bir ortam sağlamak, hem de betonarmenin içerisinde kristalize malzemenin suya doğru gitmesiyle ve çatlaklarda kristallerin üremesiyle, demir donatıyı korozyondan paslanmaktan korumaktır.

Öncelikle betonarme içinde su köprüsü teşkil edebilecek, tierod delikleri, ahşap takozlar, gergi demirleri, soğuk derzler, iş derzleri ve segregasyon alanları su geçirimsiz betonarme tamir harçlarıyla tamir edilir, tıkanır. Daha sonra betonarme duvar ıslatılarak boza kıvamına getirilmiş olan kristalize malzemesi duvara sürülür. Çimento esaslı olan bu tip malzemelerin ham betona temas etmesi gerekmektedir. Uygulama yapılacak yüzeyde sıva, şap gibi çatlayabilecek ve betonun malzeme ile direk temasını engelleyecek başka malzemelerin bulunmaması gerekir. Negatif (suyun geldiği yönün tersinden) uygulanan kristalize malzeme temizlenmiş ve hafif ıslatılmış yüzeye uygulanır.