Çatı teras izolasyonu için çatıyı tanımlamak gerekirse; çatı binanın veya kapladığı alanı sıcak veya soğuk ortamdan koruyan, yağmur ve kar sularına karşı bulunduğu alanı koruyucu etkiye sahip yapılı alanlardır. Bir binanın olmazsa olmazlarından olan çatı gerekli erozyonlara karşı dayanıklı olmadığı takdirde hem kendisini hem de bulunduğu binayı koruyamaz. Bu nedenle çatı teras izolasyonu çatıların yapım aşamasında kaliteli bir izolasyon ve su yalıtımı yapılması gerekmektedir. Çatılar yapım aşamasında belirli eğimler sayesinde gelen su akıntılarını pasifize etmekte ve su damlacıklarının ya da akımın içeriye girmesini engellemektedir.

Binalarda en üst katlarda bulunan teraslar meydana geldiği andan itibaren yalıtım konusunda sorunlar çıkartmaktadır. Boyraz İzolasyon Firması, olarak buna tek çözüm izolasyon su yalıtımı, uygulaması yapılması ve oluşabilecek olumsuzlukları ortandan kaldırmaktır.

Kar ve yağış sularının uzaklaştırılması, eğimli ve kaplama esaslı çatılarda çatının şekli yönünden önemli bir sorun oluşturmazken, eğimli olmayan teras çatılarda bu suların küçük eğimlerle su gideri noktalarına yönlendirilmesi şeklinde çözümlenir. Bina iç hacminde oluşacak su buharı basıncı nedeniyle bu hacmi çevreleyen tüm yapı elemanlarından geçerek dışarı çıkmak isteyecektir. Bu su buharının uzaklaştırılması, çatı türlerine göre değişiklik gösterir. Balkon su yalıtımı da aynı çatı ve teras izolasyonu gibi önemli bir yalıtım çalışması nedeniyle mutlaka yapılması gereken yalıtımlardan biridir. Çoğu zamanımızı geçirdiğimiz özellikle sıcak çayımızı yudumladığımız mekanların başında gelen balkonlar, yalıtım konusunda gerekli özen ve dikkati görmediği takdirde zamanla çürüyecek sızdırmazlık özelliğini kaybedecek ve betonunda kararmalar yaparak dökülmeye başlayacaktır.